Vít Pohanka

Jsou Američanky emancipované? Nikoli

27. 01. 2009 7:16:34
Emancipace žen v Americe postoupila v posledních volbách o krok dál. Pořád ale není stoprocentní.

Inmagine, Royalty Free Photos

Když se před dvanácti lety stala Madeleine Albrightová ministryní zahraničí Spojených států, byl to přelom. Pro nás Čechy, Moravany a Slezany významný určitě tím, že se narodila v bývalém Československu, pro zbytek světa tím, že se stala první ženou, která zastávala tak vysokou politickou funkci. Condoleeza Riceová pokračovala v jejích šlépějích. Nominace Hillary Clintonové na post šéfky diplomacie už nepřekvapila. Zajímavé je tak leda to, jak bude spolupracovat se svým bývalým sokem prezidentem Obamou. Ne už skutečnost, že je ženou. I to ukazuje, že ženy ve Spojených státech urazily na cestě k plné emancipaci zase značný kus cesty.

Jsou ale oblasti, kterých se ženská emancipace zatím ani nedotkla a patří k nim americké kreslené seriály. Tedy aspoň ty nejpopulárnější jako jsou v Česku dobře známí Simpsonovi a jejich zatím ne tak mezinárodně věhlasná obdoba zvaná Family Guy - volně přeloženo asi Rodinný typ. V obou seriálech jsou štíhlé manželky (Marge Simpsonová a Lois Griffinová v případě Rodinného typu) zodpovědnou protiváhou svých tlustých, hloupých a nezodpovědných manželů - Homera Simpsonona a Petera Griffina. To ony obvykle zachraňují situaci a dostávají rodinu z malérů, zatímco so se jejich mužské protějšky zajímají hlavně o jídlo a pivo, civí na televizi, pokud se zrovna nedopouštějí nových a nových hloupostí. Přitom co se třeba nadváhy týče, jsou na tom Američanky hůř než muži. Vypovídají o tom vládní statistiky. Ty o tom, jestli jsou ženy nebo muži hloupější nebo zodpovědnější, jsem hledal marně.

Postavy Marge Simpsonové a Lois Griffinové považuji za projev ponižující politické korektnosti, nakolik jsou právě seriály Simpsonovi a Rodinný typ známé tím, že politickou korektnost takřka programově porušují. Zatím prostě stále nedosáhly ženy ve Spojených státech stejně solidního postavení jako muži, proto je třeba s nimi zacházet ohleduplněji, jako by nemohly snést stejnou dávku kritické nadsázky, jako muži v postavách Homera SImpsona a Petera Griffina.

Další výrazný krok k rovnoprávnosti podle mne ženy ve Spojených státech teprve čeká a není jím jen zvolení první ženy prezidentkou. Dosáhnou ho uvedením kresleného seriálu, ve kterém bude jedna z hlavních tlustých hrdinek vydávat nejrůznější tělesné zvuky se stejným nevázaným potěšením, jako Homer Sipmson nebo Peter Griffin a bude stejně hloupá a nezodpovědná jako oni.

Vít Pohanka, Český rozhlas, Washington.

Autor: Vít Pohanka | karma: 19.23 | přečteno: 3138 ×
Poslední články autora