Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vzpomínka na Bam

Před pěti lety jsem chodil ulicemi íránského města Bam zničeného zemětřesením 26. prosince 2003. Zastavil jsem se jednou mezi troskami a psal si rukou poznámky k dalšímu živému vstupu do vysílání Radiožurnálu po satelitním telefonu. Kouřil jsem.

Vít Pohanka

Kousek ode mne seděl mladý muž a naříkal nad dvěma těly zabalenými do dek. Jedno bylo větší, druhé malé, nejspíš dětské. Vstal, přešel ke mně s cigaretou v ruce a naznačil, že potřebuje oheň. Připálil jsem mu a on něco říkal persky. Pochopil jsem, že se ptá, odkud jsem. Odpověděl jsem anglicky „Czech Republic“. Nereagoval. Řekl jsem „Czechoslovakia“ a tvář se mu rozjasnila: „Czechoslovakia! Football!“ Začal naznačovat čutání a řekl i jména dvou nebo tří českých fotbalistů. Už si ale nepamatuji, kterých. Já jsem jména žádných íránských fotbalistů neznal a nevěděl jsem, co mám říkat. Co se vůbec dá v takové situaci říct, i kdybychom mluvili nějakým společným jazykem? Nemohl jsem se přinutit ani, abych zkusil zjistit, kdo jsou ti mrtví o kousek dál. Jeho žena a dítě? Na to jsem neměl žaludek. Tak jsme chvíli mlčky kouřili. Pak něco řekl, asi se rozloučil. Za moment už zase seděl a naříkal nad mrtvými.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Těl se i po několik dnech vytahovalo z trosek tolik, že nikdo neměl přehled, kolik jich vlastně je. Z Prahy se pořád ptali, jestli se dají nějak upřesnit čísla, která se divoce lišila. Úřady mluvily o několika tisícovkách, jindy o padesáti tisících. Nikdo to prostě nevěděl. Jednou jsem zkusil spočítat mrtvé aspoň v jedné ulici. Než jsem došel z jednoho konce na druhý, ztratil jsem se někde mezi třiceti a čtyřiceti. Na začátku ulice už jich několik naložili na náklaďák, uprostřed vyrovnali na chodník další, která se mezitím našla v troskách. Vzdal jsem to. Íránské úřady za několik měsíců upřesnily, že při zemětřesení zemřelo 26 271 lidí. Většina se udusila, když se na ně sesypaly domy postavené z nekvalitních cihel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do Bamu jsem se před pěti lety dostal s českými hasiči a záchranáři narychlo vypraveným letadlem den po zemětřesení. Před Silvestrem jsem byl zpátky doma a pořád jsem si nemohl tak nějak naplno uvědomit, že to co jsem viděl, nebyl nějaký zlý sen. Přesně o rok později přišla mnohem horší katastrofa: zemětřesení a tsunami v Indickém oceánu. Zasáhla několik zemí a zemřelo při ní desetkrát víc lidí. Pro mne to ale nijak nezmenšuje tragédii, kterou jsem viděl v Bamu a kterou v sobě nosím už nejspíš navždy.

Vít Pohanka, Český rozhlas, Washington.

 

 

 

Zde je přepis několika příspěvků z vysílání Českého rozhlasu před pěti lety:

27. 12. 2003, Ranní Ozvěny dne:

Moderátor
--------------------
Na hrozivé číslo pětadvacet tisíc se zatím vyšplhal počet obětí včerejšího zemětřesení v Íránu. Dalších padesát tisíc lidí je podle Teheránu zraněných. Většina z nich je v kritickém stavu. K bezprostředním ztrátám mohou přibýt další, způsobené nedostatkem vody, potravin a nedostupností lékařské péče. Dvě tamní nemocnice se změnily v trosky a další jsou beznadějně přeplněné. V Íránu mají v průběhu dopoledne začít pomáhat obětem zemětřesení také čeští záchranáři. Spolu s nimi dorazil na místo katastrofy zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Vít Pohanka.

Vít POHANKA, redaktor
--------------------
Čtyři psovodi, čtrnáct záchranářů a jeden lékař především z pražského hasičského sboru přistáli po nočním letu na letišti /nesrozumitelné/, asi sto padesát kilometrů od města Bam. V průběhu dopoledne se mají přepravit na místo neštěstí a začít s průzkumem terénu a vyprošťovacími pracemi. Úsilí o záchranu lidí uvězněných pod troskami koordinují Italové. Jak Radiožurnálu řekli čeští záchranáři, doufají, že v průběhu dne dorazí do Bamu i jejich polští kolegové, se kterými jsou prý dobře secvičeni. Počet členů českého záchranného týmu možná není vzhledem k rozsahu katastrofy veliký, záchranáři však oceňují rychlost, s jakou dokázala ministerstva vnitra, obrany a zahraničí zareagovat, zvyšuje to totiž naději na záchranu obětí včerejšího zemětřesení.

27. 12. 2003, Ozvěny dne 18 hodin:

Moderátorka
--------------------
Začíná hlavní zpravodajská relace, dnes s Věrou Štechrovou, dobrý poslech. Írán se jen těžko vzpamatovává z ničivého zemětřesení, které včera ráno zasáhlo jihovýchod země. Počet obětí jde do desetitisíců. Údaje o přesném počtu mrtvých se rozcházejí. Úřady v Teheránu hovoří nejméně o dvaceti, agentura AFP dokonce až o sedmdesáti tisíci mrtvých. Tragicky se živel podepsal především na městě Bam, kam míří záchranáři z celého světa. V této chvíli už na místě působí přes dvacet záchranářských týmů z několika zemí, nechybí mezi nimi ani Češi. Jejich práci sleduje od časných ranních hodin zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Vít Pohanka.

Vít POHANKA, redaktor
--------------------
Zoufalství, nářek a beznaděj, ale také soustředivé úsilí o záchranu lidí uvězněných v troskách zřícených domů. Tak se dá stručně popsat situace v jihoíránském městě Bam. Na místo postupně přijíždějí záchranáři ze zahraničí. Kromě Čechů také Britové, Turci, Rusové i příslušníci jiných národností. Český tým dnes zahájil práci jako jeden z prvních. Pomocí psů našel patnáct mrtvých obětí a několik jich vyprostil. Optimismus mu dodala především úspěšná záchrana staré ženy, která byla pod sutinami uvězněna plných sedmatřicet hodin. Jenže rozsah katastrofy, která Bam postihla, je obrovský. Mrtví zavalení v přikrývkách jsou na chodnících vidět takřka v každé ulici, kterou jsem prošel. Nakládají se na auta a odvážejí se k /nesrozumitelné/. Představitelé íránské armády, která má především likvidaci pohromy na starosti, se na mé dotazy k celkovému počtu obětí nechtěli vyjadřovat. Už teď je ale /nesrozumitelné/ zřejmé, že se budou počítat na desítky tisíc. Po setmění zavládly v městě, kde nejde elektřina a kam se voda dováží v cisternách, stovky ohňů. Kolem nich se připravují strávit chladnou noc obyvatelé, kterým zemětřesení vzalo domov a většinou i nejbližší.

28. 12. zprávy ve 1200:

Moderátorka
--------------------
Íránské úřady nejsou v současné době schopné určit přesný počet obětí pátečního zemětřesení na jihovýchodě země. Původní oficiální bilance uváděla dvacet tisíc mrtvých. Guvernér postižené provincie Kermán pak ale odhad snížil na polovinu. Nejhorší situace je ve stotisícovém Bamu, kde se na vyprošťovacích pracech podílejí i čeští záchranáři. Přímo z místa se hlásí zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Vít Pohanka.

Vít POHANKA, redaktor
--------------------
Pochmurný obrázek poničeného města Bam dnes zdůrazňují oblaka prachu, která z trosek zvedá vítr a pach smrti, který je na mnohých místech cítit. Představitele íránského červeného půlměsíce dnes ráno odhadli počet obětí na třicet tisíc. Mezi zdejšími lidmi však kolují i jiné, mnohem vyšší nebo naopak nižší, údaje. Jisté je, že místní obyvatelé, zahraniční záchranáři i íránští vojáci vytahují z trosek stále další a další oběti. Jen český tým jich dnes pomohl najít jedenáct a některé z nich i vyprostit. Bohužel se nezopakoval včerejší úspěch, když český tým z trosek vytáhl živou starší ženu. I přes nedostatečnou koordinaci pracují skupiny záchranářů, místních i těch zahraničních, po celém městě. Jejich práce už ale nemá ani tak charakter záchrany, jako spíš odstraňování důsledků katastrofy.

28. 12. 2003, Ozvěny dne 18 hodin:

Moderátorka
--------------------
Ani téměř tři dny po ničivém zemětřesení na jihovýchodě Íránu není jasné, kolik lidí při něm zahynulo. Podle ministra vnitra překročí počet mrtvých určitě dvacet tisíc. Některé jiné zdroje ale mluví až o dvojnásobných počtech. Další zase tvrdí, že obětí bude méně. Do Íránu mezitím z celého světa proudí mezinárodní pomoc a také další záchranářské týmy, i když naděje na vyproštění živých osob je už mizivá. V nejhůře postiženém městě Bam pracují už od včerejška i čeští záchranáři. Situaci přímo namístě sleduje zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Vít Pohanka.

Vít POHANKA, redaktor
--------------------
Íránci, kteří se podílejí na humanitární pomoci, krčí rameny nad rozporuplnými informacemi o počtu obětí. Někteří uvádějí, že vládní statistiky v Íránu nikdy nejsou moc přesné. Jiní poukazují na velikost zpustošeného města, rozsah katastrofy a říkají, že jakýkoliv odhad je i skoro tři dny po zemětřesení nepřesný. Dnešek byl v každém případě pokračováním dřívějších srdceryvných scén. Někteří pozůstalí hlasitě oplakávali nejbližší zabalené v přikrývkách na chodnících a čekali na jejich odvoz. Další své příbuzné pochovávali za neméně hlasitých projevů smutku. Čeští záchranáři našli necelé dvě desítky obětí a některé z nich i vyprostili. V průběhu dne se objevila zpráva, že mezi troskami byli nalezeni ještě dva živí lidé. Ta se však nepotvrdila. Další žena, kterou včera živou vyprostili Češi a Moravané, tak zřejmě zůstává posledním ověřeným případem tohoto druhu.

Autor: Vít Pohanka | pondělí 29.12.2008 7:42 | karma článku: 17,96 | přečteno: 3992x
  • Další články autora

Vít Pohanka

Jak získat nadhled

V poslední době jsem začal zkoušet netradiční způsob, jak získat nadhled. Osvědčil se mi. Klikněte na obrázek umístěný níže, podívejte se na video a věřte: stojí to za to :)

24.11.2010 v 8:50 | Karma: 13,21 | Přečteno: 2392x | Diskuse| Ostatní

Vít Pohanka

Karen ze skal

Když máte plné zuby civilizace, nemáte v Čechách a na Moravě moc na vybranou. To v Americe je spousta míst, kde se ztratíte jako nic. Tak třeba Karen se uchýlila z Kalifornie do Národního parku Canyonlands v Utahu.

24.9.2010 v 14:38 | Karma: 7,94 | Přečteno: 1167x | Diskuse| Ostatní

Vít Pohanka

Proč si to Bursík s Klausem nevyříká doma?

To se mi honilo hlavou, když vicepremiér Bursík ve Washingtonu na tiskové konferenci doporučil prezidentovi, aby nosil tričko s logem ruské naftařské společnosti Lukoil. Ta prý podle předsedy Strany zelených financuje zčásti knihy Václava Klause Modrá, nikoli zelená planeta.

18.3.2009 v 7:46 | Karma: 14,65 | Přečteno: 2515x | Diskuse| Ostatní

Vít Pohanka

Jsou Američanky emancipované? Nikoli

Emancipace žen v Americe postoupila v posledních volbách o krok dál. Pořád ale není stoprocentní.

27.1.2009 v 7:16 | Karma: 19,23 | Přečteno: 3138x | Diskuse| Ostatní

Vít Pohanka

Stopka pro všechny

„Stopka pro všechny“, tak se dá přeložit značka, na kterou narazíte v Americe velmi často. Znamená, že řidiči přijíždějící na danou křižovatku ze všech směrů, musejí zastavit, posoudit situaci a dát přednost tomu, kdo přijel první. Zní to jednoduše, ale co když přijíždíte současně s auty z jednoho, dvou nebo tří jiných směrů, přičemž všechny mají na příjezdu stopku. O tom, kdo přijel první, by se dalo polemizovat. Kdo pojede první?

5.1.2009 v 7:34 | Karma: 19,61 | Přečteno: 2508x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

  • Počet článků 57
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2978x
Vít Pohanka je zpravodajem Českého rozhlasu ve Washingtonu